Historia

Dom Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach istnieje oficjalnie od 1 stycznia 1969 roku. Zajął budynek dawnego oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, powstałego dzięki staraniom i funduszom Polonii Amerykańskiej w 1967 roku. Po wybudowaniu nowego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej chorzy zostali tam przeniesieni a na ich miejsce w listopadzie 1968 roku przybyli pierwsi mieszkańcy

Początkowo Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych posiadał 50 miejsc. Pierwszym dyrektorem został Pan Władysław Burzyński, który pełnił tę funkcję do 1977 roku. Następnie dyrektorem został Pan Roman Kryca aż do roku 2002. W roku 1991 Państwowy Dom Pomocy Społecznej zmienia nazwę na Dom Pomocy Społecznej. Po przejęciu pomieszczeń po Gminnym Ośrodku Zdrowia, DPS zamieszkuje 100 pensjonariuszy.

W późniejszym okresie aby polepszyć warunki bytowe zmniejszono liczbę mieszkańców do 80-ciu osób i tak jest do dnia dzisiejszego.

Dom Pomocy Społecznej przechodzi stopniowo modernizację (wymiana okien na PCV, dach został pokryty blachą).

Aktualnie

Od początku 2003 roku dyrektorem Domu Pomocy Społecznej zostaje Pan Zbigniew Łoś i rozpoczyna jego przystosowywanie do wymogów unijnych, tzw. standardów. W 2004 roku zostaje wybudowana winda przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych.

Winda Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach

Budowane są także nowe łazienki, toalety, a pokoje przebudowywane są na maksymalnie 4-osobowe i mniejsze. W pokojach i na korytarzach zmieniane jest pokrycie podłóg. W planach natomiast jest montaż kolektorów słonecznych, ocieplenie budynku ogrzewanie gazowe i za pomocą pompy cieplnej.

Aktualnie w DPS w Wietrzychowicach przebywa 80-ciu mieszkańców, około 45 kobiet i 35-ciu mężczyzn, kobiety mieszkają w pokojach na piętrze a mężczyźni na parterze.

Dom spełnia wymagania obowiązujących "standardów" potwierdzone nowym zezwoleniem na prowadzenie działalności, wydanym przez Wojewodę Małopolskiego nr 28/2009 z dnia 21.07.2009 roku.

W roku 2010 przewidziano rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych, w wyniku których zostaną wdrożone nowe źródła pozyskiwania energii cieplnej, i tak: ciepła woda do celów bytowych będzie produkowana w kolektorach słonecznych zamontowanych na dachu budynku, natomiast energia cieplna do zasilania centralnego ogrzewania będzie pozyskiwana z ujęcia wody za pośrednictwem pompy ciepła.

Kolektory słoneczne na dachu Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach

Pozwoli to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów dymnicowych wydalanych obecnie do atmosfery przy spalaniu węgla kamiennego oraz na zmniejszenie wydatków na pozyskanie energii cieplnej.

Zezwolenie Wojewody Małopolskiego na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach (kliknij aby obejrzeć w powiększeniu).

Zezwolenie Wojewody Małopolskiego na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach